امروز: ۱۴۰۳ يکشنبه ۲۶ فروردين
 

ماهنامه فروردین 94 - شماره 40

 ماهنامه فروردین 94 - شماره 40

استفاده از ملاس در تغذیه دا م

                                                     

ملاس شیره غلیظ قهوه ای تا سیاه رنگی است که پس از استخراج شکر متبلورشده از عصاره تغلیظ شده محصولاتی چون نیشکرو  چغندرقندبه دست می آید . در فرایند تولید شکر، چغندر قند را چند مرحله می جوشانند وشکر آن را استخراج می کنند. در هر مرحله شیره باقیمانده راملاس  می گویند.

معمولا چغندر تا سه مرحله جوشانده می شود و تا حد امکان شکر آن را استخراج می کنند. بر همین اساس هرچه چغندر بیشتر جوشانده شود، ملاس تولید شده از آن  درصد کمتری قند دارد.

ارزش غذایی ملاس در تغذیه دام ازشروع صنعت قندسازی معلوم شد ازجمله خصوصیات تغذیه ای ملاس ، غنی بودن آن ازنظر کربوهیدراتهای سهل الهضم ،  کبالت ، کلر ، پتاسیم و کلسیم  وفقیر بودن از نظر پروتئینهای قابل هضم و ویتامینهای محلول درچربی را می توان نام برد .

ارزش انرژی زایی ملاس بستگی به محلول بودن قندهای موجوددر  آن دارد ووجود مقدار قابل توجه پتاسیم   در ملاس ( به خصوص ملاس چغندر ) به آن خاصیت لینت دهندگی می دهد که در صورت مصرف بیش از حد موجب بروز اختلالات گوارشی می شود درنشخوارکنندگان بروز اسهال نه تنها مانع هضم وجذب موثرمواد غذایی می شود، بلکه قسمت اعظم میکروارگانیسم های شکمبه ونگاری ، همراه مدفوع آبکی ازبدن خارج می شود وبه این ترتیب قدرت هضم و جذب غذاها به خصوص موادسلولوزی کاهش می یابد.

مقداراستفاده از ملاس بستگی  به فراوانی، قیمت نوع خوراک های موجود  ونوع حیوان دارد.

 
واحدتحقیق وتوسعه کارخانه خوراک دام خراسان  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تاريخ: ۱۳۹۴/۲/۱۳
 


آب و هوااوقات شرعی

طراحی و اجرا توسط وب باکس پورتال