امروز: ۱۴۰۳ يکشنبه ۲۶ فروردين
 

مواد اولیه مصرفی در کنسانتره وارزش غذایی آن

 مواد اولیه مصرفی در کنسانتره وارزش غذایی آن

مواد اولیه مصرفی درکنسانتره کارخانه خوراک دام خراسان وارزش غذایی آنها


        
کنجاله گلرنگ ( Safflower Meal = SAFM )

 
 
 

      

        نام عمومی گلرنگ Safflower  نام علمی Cartamus tincotorius

 گیاه گلرنگ گیاهی است که به صورت بوته ای استوانه ای رشد می کند و حاوی مقادیر زیادی روغن و پروتئین است و کنجاله آن در تغذیه دام و طیور مورد استفاده می شود.  گلرنگ که در کتب فارسی به نام کاشفه و کاجیره نام برده شده است . از نظر گیاهشناسی گیاهی یکساله بوده منشأ اولیه ی آن عربستان بود اجداد آن Cartamus oxynta از اولین گیاهانی است که در خاور نزدیک « هند ، چین ، ژاپن ،و شمال شرقی هند اهلی شد . کشت آن از 4000 هزار سال پیش در مصر و 2000 سال پیش در چین رواج داشته است
مهمترین کشورهای تولید کننده ی آن در حال حاضر، هند ، آمریکا ، مکزیک و میزان تولید آن در جهان به حدود یک میلیون تن در سال می رسد.

 حدود 40 درصددانه گلرنگ را پوسته تشکیل میدهد. پس از استخراج روغن ، پس مانده دانه ها  حاوی 60 درصد پوسته و 22 18 درصد پروتئین خام می باشد . کنجاله گلرنگ یک محصول فرعی درصنعت تولیدروغن است . در حین عمل آوری پوسته دانه های گلرنگ تا حدودی جدا شده وروغن موجود در آنها استخراج می گردد.مواد باقی مانده کنجاله گلرنگ را به وجود می آورد .    قابلیت هضم  پروتئین آن زیاد است و مقدار اسیدهای آمینه متیونین وهیستیدین آن بالا بوده ، اما از نظر لیزین فقیر است .تقریباً 90% آن اسیدهای چرب اولئیک ولینولئیک اسید تشکیل می دهد و 10% بقیه را پالمتیک و استئاریک اسید تشکیل داده ، اسید اولئیک  آن 25-16 درصد و اسید لینولئیک 72-63 درصداست . روغن دانه اگر هیدروژنه شود نوعی مارگارین بسیار مرغوب فاقد بو و طعم نتیجه می دهد .

روغن آن سریع خشک می شود در طبخ غذا ، تهیه صابون ، رنگ ، ورنیس و مواد پوشاننده مشابه مصرف می شود 

محصولات دارای پوسته زیادبرای تغذیه دام مناسب نیست و خوشخوراکی آن زیاد نیست .اسید فایتیک  موجود درآن می تواند با اتصال به موادمعدنی ، آنها را غیر قابل دسترس نماید وعلاوه بر آن باعث تلخی کنجاله می گردد.

 

آنالیز

درصد

DM

91

CP

19

CF

40

EE

0/4

ASH

5

NDF

5/53

CA

0/25

P

0/8

نشاسته

0

 واحد تحقیق وتوسعه کارخانه خوراک دام خراسان 

تاريخ: ۱۳۹۳/۲/۱۵
 


آب و هوااوقات شرعی

طراحی و اجرا توسط وب باکس پورتال