امروز: ۱۴۰۳ يکشنبه ۲۶ فروردين
 

ماهنامه مرداد96- شماره 68

 ماهنامه مرداد96- شماره 68

🐮 🐮اصول تغذیه گاو(بخش ششم)🐮

 

فرمولاسیون جیوه(مقدار جیره روزانه):

 

قبل از اینکه فرمولاسیون جیره آغاز شود حد مجاز برای نگهداری و تولید شیر برای گاوها با وزن‌های بدنی متفاوت باید شناخته شود.

 

متوازن سازی جیره‌ی گله‌ی گاو شیرده:

 

🐄محاسبه‌ی مواد غذایی مورد نیاز (مرحله‌ی ۱):

 

 مرحله‌ی اول در تعدیل جیره‌ها برای گاوهای شیری همواره محاسبه مواد مغذی مورد نیاز برای نگهداری و تولید شیراست. برای مثال، گاوی  را در نظر بگیرید؛که  مواد مغذی مورد نیاز آن در شروع مرحله‌ی دوم شیردهی با تولید روزانه ۳۵ کیلوگرم شیر با چربی و وزن ۷۰۰ کیلوگرم محاسبه شده است. ماده‌ی خشک دریافتی برای گاوهای پربازده می‌تواند از ۳ تا ۴ درصد وزن، بین گاوها متفاوت باشد و همچنین، به میزان تولید شیر، مرحله‌ی شیردهی، شرایط محیطی (مانند دما)، کیفیت علوفه، و اشتهای هر گاو بستگی دارد و این اطلاعات نیز در جدول‌های مواد مغذی مورد نیاز گاو شیرده موجود می‌باشد.

 

🐄مشخص کردن مقدار مصرف علوفه (مرحله‌ی ۲):

 

دومین مرحله، مشخص کردن مقدار علوفه‌ی دریافتی می‌باشد. فرض می‌کنیم یک گاو شیرده باید ۲۵ کیلوگرم علوفه چمنی ،۱۰ کیلوگرم علوفه ذرت (٪۳۰ DM) و ۲/۵ کیلوگرم پایپ چغندر قند (۹۰٪ DM) مصرف کند. علوفه‌ی دریافتی به وسیله‌ی توزین مقدار علف تازه و یا یونجه و یا بقیه مواد غذایی، در حالی‌که وزن پیمانه‌ها را از آن کم می‌کنیم قابل محاسبه است. به این دلیل که غالبأ چنین‌کاری در دامپروری آسان نیست، پس علوفه‌ی دریافتی باید تخمین زده شود. این تخمین، چندان دقیق نیست و ممکن است باعث ایجاد خطاهایی در محاسبه‌ی نیازها برای کنسانتره‌های اضافه در جیره شود. به صورت ایده‌آل خوراک‌دهی باید با مقدار ۱۰٪ خوراک قابل خوردن باقی‌مانده انجام شود تا از DM دریافتی کافی اطمینان حاصل گردد و توجه داشته باشید که علوفه‌ی پرکنسانتره، تاثیر مثبتی روی اجزای شیر خواهد داشت؛ درمقابل، اطمینان حاصل کنید که اجزای علوفه در جیره بیش از ۵۰٪ باشد.

علاوه بر این، همچنین باید توجه شود که تفاوت‌ زیادی میان گاوهای شیرده برای میزان خوراک دریافتی به صورت اختیاری وجود دارد.

 

🐄بالانس جیره از نظر DM دریافتی، انرژی و پروتئین (مرحله‌ی ۳):

 

در این مرحله مواد غذایی علوفه‌ای، از کل مواد مورد نیاز تفریق می‌شوند. حداقل مقدار DM مقداری است که انتظار تولید شیر را در کوتاه‌مدت برطرف سازد.

بنابراین قابل درک است خواستن مقداری از مواد غذایی فراهم آمده از مخلوط کنسانتره برای تضمین الزامات مقدار شیری که باید تولید شود.

 

🐄محاسبه مقدار کنسانتره‌ها (مرحله‌ی ۴):

 

مخلوط کنسانتره‌ای از حدود ۷۲۵ گرم TDN را درنظر بگیرید. برای تعدیل TDN ، مقداری حدود ۸ کیلوگرم (کمبود 5600 گرم TDN به ازای ۷۲۵ گرم TDN در هر کیلوگرم) غذای پرانرژی‌ لازم است. برای پروتئین خام این مقدار، ۱۳۰۰ گرم در قالب ۸ قسمت مساوی ۱۶۰ گرمی در هر کیلو‌گرم تولید، بر اساس تغذیه خواهد بود.

 

منبع: مجله ی veepro holland

تاريخ: ۱۳۹۶/۵/۲۲
 


آب و هوااوقات شرعی

طراحی و اجرا توسط وب باکس پورتال